Rolety okienne, zewnętrzne i inne..

Dbanie o okna drewniane

Między bajki można włożyć opowieści o tym, że konserwacja okien drewnianych to zajęcie niesamowicie czasochłonne oraz wymagające od nas tytanicznych nakładów pracy bądź wielkich pieniędzy dla wynajęcia fachowców. Prawda jest taka, że po prostu wymagana jest praca, co w przypadku okien plastikowych nie proszących o nic więcej, niż kilka kropel oleju na zawiasy, wydawać się może naprawdę wielkim problemem. Przyjrzyjmy się jednak temu bliżej by zobaczyć, że naprawdę nie ma się czego bać.

Jeśli montaż okien drewnianych zostanie wykonany nieprawidłowo, możemy mieć wiele problemów, ale takie stawianie sprawy jest niepoważne, bo równie dobrze można powiedzieć, że okna plastikowe są nieszczelne, kiedy wybije się w nich szyby. Nieszczelność może powstać za to, kiedy dopuścimy do wykruszenia się kitu zakładanego pomiędzy szybą, a drewnianą ramą. W oknach plastikowych znajduje się tam uszczelka, ale w drewnianych, gdzie występuje chociażby zjawisko rozszerzalności temperaturowej, takie rozwiązanie nie byłoby dobre. Naprawa kitu nie jest skomplikowana i wymaga zwykle wykruszenia starego kitu i nałożenia nowego, czy to ręcznie, czy to za pomocą specjalnych pistoletów do tego celu.

Serwis rolety Poznań

Ważniejsze z praktycznego punktu widzenia jest regularne malowanie okien drewnianych. Farba na nich jest niestety bardzo nietrwała i według niektórych zaleceń malowanie okien drewnianych powinno się odbywać każdego roku, ale w większości jednak panuje konsensus, że jeden zabieg na dwa lata to w zdecydowanej większości przypadków zupełnie wystarczająca ilość. Ważne jest tutaj to, by malowanie okien drewnianych odbyło się po bardzo dokładnym usunięciu poprzedniej warstwy farby lub przynajmniej jej łuszczących się elementów, co pozwoli na odpowiednie związanie nowej warstwy z podłożem i dłuższe okresy miedzy kolejnymi malowaniami.